web analytics

Euroleague: Έκανε… σεφτέ ο Ολυμπιακός στην φετινή διοργάνωση

Το ματς

Ο Τρινκιέρι έψαχνε λύσεις για να σκοράρει η ομάδα του, αλλά χωρίς αντίκρυσμα αφού μετά από 14 λεπτά έβλεπε το ταμπλό να γράφει 25-7. Φυσικά η διαφορά των 18 πόντων δε χαλάρωνε τους γηπεδούχους οι οποίοι παρέμεναν συγκεντρωμένοι και συνεπείς αγωνιστικά. Η είσοδος του Σμάιλαγκιτς στο παρκέ έφερε 5 δικούς του πόντους, αλλά δεν ήταν ικανοί να αλλάξουν και πολλά πράγματα (33-15, 16’) αφού ο Γκος είχε βρει ρυθμό. Οι Λιθουανοί φρόντισαν πάντως να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει σε 35-24.

Ο Ολυμπιακός ήθελε να μπει αποφασισμένος στο τελευταίο δεκάλεπτο προκειμένου να κόψει τις ελπίδες των φιλοξενούμενων που είδαν το ταμπλό να γράφει 52-46 με τρίποντο του Φρανσίσκο. Η επιστροφή του Φαλ στη δράση μπορεί να έφερε αστοχία στις βολές, αλλά μαζί κουβάλησε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και βελτιωμένη άμυνα. Χάρη σε πάσες του Γάλλου σέντερ, Βιλντόζα και Παπανικολάου βρήκαν στόχο από τα 6.75 βάζοντας την εξέλιξη του ματς σε καλύτερη συνθήκη (59-48, 33’). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αγχώνουν τους «ερυθρόλευκους» μένοντας σε απόσταση που δεν παρείχε… ασφάλεια (66-61, 38’) με τον Φρανσίσκο ένα λεπτό αργότερα να μειώνει ακόμη περισσότερο (67-65, 39’). Σε εκείνο το σημείο ο Βεζένκοβ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και σκοράροντας όλους τους πόντους (7) χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68

Πηγή: gazzetta