Ειδικότερα, κατόπιν αξιολόγησης των δεδομένων που ελήφθησαν από τις πρώτες πέντε ημέρες κυκλοφορίας των 65 – 70 ηλεκτρικών λεωφορείων που κινούνται στους δρόμους του λεκανοπεδίου της Αττικής, το σχετικό χρονοδιάγραμμα διαμορφώνεται ως εξής:
Έως το τέλος της επόμενης εβδομάδας ο αριθμός των ηλεκτρικών λεωφορείων που θα κυκλοφορούν θα έχει αυξηθεί στα 80 έως 85.
Εντός του πρώτου δεκαημέρου του Ιουνίου αναμένεται να κυκλοφορούν περίπου 100 οχήματα.
Ακολούθως, θα υπάρξει σταδιακή αύξηση των λεωφορείων που εκτελούν δρομολόγια ώστε, έως το τέλος Ιουνίου, όλα να έχουν τεθεί προς χρήση.
Σημειώνεται ότι η σταδιακή κυκλοφορία των ηλεκτρικών λεωφορείων στους δρόμους της Αττικής ήταν εξαρχής προκαθορισμένη και οφείλεται στην προβλεπόμενη καταγραφή των απαιτούμενων μετρήσεων εκ μέρους της Ο.ΣΥ. Α.Ε., σε πραγματικές συνθήκες κίνησης.