web analytics

Euroleague: Η Μπαρτσελόνα νίκησε τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε τη σειρά των πλέι οφ σε 1-1 και τώρα… ΣΕΦ

Το ματς

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης αν και ο Ολυμπιακός κατάφερε να την αγχώσει μένοντας αρκετά κοντά στο σκορ. Στο τέλος, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τα μεγάλα σουτ, έκαναν ορισμένες λεπτομέρειες καλύτερα και πήραν τη νίκη που τους κράτησε ζωντανούς.

Ο Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ τις αλλαγές του και η αλήθεια είναι πως σε επίπεδο ενέργειας τα κατάφεραν καλά. Ειδικά Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ και Ράιτ, ρίχνοντας τη διαφορά στους 4 πόντους (34-30, 15’). Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε αμέσως αν και χρειάστηκε οι Σατοράνσκι και Κάλινιτς να ευστοχήσουν υπό ασφυκτική πίεση στέλνοντας το σκορ στο 41-30 (17’), ωστόσο για μία ακόμη φορά οι παίκτες του Μπαρτζώκα κατάφεραν να μη χάσουν την επαφή με το σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 43-37.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να ξεκινήσουν με ενθουσιασμό και να δημιουργήσουν μία διαφορά ασφαλείας στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Πάρκερ πρόσφερε πόντους, όμως οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρήκαν τρόπο να απαντήσουν με τους Σίκμα, Πίτερς και Γουίλιαμς Γκος ύστερα από ασίστ του Γουόκαπ (52-50, 26’). Ο ρυθμός είχε χρώμα ερυθρόλευκο και ο Γκος ήταν αυτός που έκανε τα πάντα στο παρκέ. Και αυτός που χάρισε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 54-55 (28’).

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69

Πηγή: gazzetta