Στις 27 Μαΐου 2024, απογευματινές ώρες, εξαφανίστηκε από την περιοχή του Πολύγωνου στην Αθήνα, ο Βαρίκας Δημήτρης, 38 ετών. Το «Χαμόγελο του Παιδιού» ενημερώθηκε για την εξαφάνιση του Βαρίκα Δημήτρη στις 28/5/2024, και προχώρησε στη δημοσιοποίηση των στοιχείων του ενήλικα, κατόπιν αιτήματος της οικογένειας του, καθώς ενδέχεται να συντρέχουν λόγοι οι οποίοι θέτουν τη ζωή του σε κίνδυνο.
Ο Βαρίκας Δημήτρης έχει ύψος 1.73 μ. και βάρος 64 kg, έχει καστανά μάτια και καστανά μακριά μαλλιά. Φορούσε μαύρη μπλούζα, μαύρη φόρμα, γκρι αθλητικά παπούτσια και κρατούσε μαύρο τσαντάκι μέσης. Έχει τατουάζ στην πλάτη, έναν σκύλο.