«45 χρόνια από την υπογραφή της Συνθήκης Ένταξης της Ελλάδας στην τότε ΕΟΚ, στο Ζάππειο Μέγαρο. Κορυφαία επιλογή του Κωνσταντίνου Καραμανλή η συμμετοχή της χώρας στο μεγαλύτερο εγχείρημα συνεργασίας κρατών στην ιστορία της ανθρωπότητας. Συνεισφέρει στην οικονομική ανάπτυξη της Ελλάδας και στην κατοχύρωση των εθνικών μας συμφερόντων. Όπως είχε πεί ο Κωνσταντίνος Καραμανλής “η Ευρωπαική Οικονομική Κοινότης δεν συνιστά απλώς μία οικονομικήν κοινοπραξία, αλλά αποτελεί οντότητα με ευρυτέραν πολιτικήν αποστολήν και σημασία”.».
Ο Ν. Δένδιας για τη συμπλήρωση 45 χρόνων από την υπογραφή της Συνθήκης Ένταξης της Ελλάδας στην τότε ΕΟΚ
![](https://istotopos.gr/wp-content/uploads/2024/05/dendias.jpg)