web analytics

Euroleague: Κατέβαλε και την Εφές ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ

Το ματς

Οι πέντε αναπάντητοι πόντοι του Ντάουμ για το αρχικό 0-5 της Εφές «ξύπνησαν» τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν οι οποίοι άρχισαν πυροβολούν κατά… ριπάς το καλάθι της Αναντολού Εφές. Με σερί 12-0 δια χειρός -κυρίως- του Μάριους Γκριγκόνις, οι «πράσινοι» γύρισαν το ματς, πήραν το μομέντουμ (12-5 στο 4′) και το μόνο που έκαναν στη συνέχεια ήταν να αυξάνουν τον δείκτη του σκορ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας τον Λιθουανό στους 10 πόντους με 3/3 τρίποντα και την διαφορά στο +11 (25-14). Είναι χαρακτηριστικό ότι στην 1η περίοδο μέτρησαν 6/8 τρίποντα και 7 ασίστ για μόλις ένα λάθος, την ώρα που η Εφές σούταρε με 4/8 δίποντα και 2/7 τρίποντα.

Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε 9/16 δίποντα, 9/13 τρίποντα, 6/9 βολές, 12-2 ριμπάουντ και 13 ασίστ για 4 λάθη, ενώ αντίστοιχα η Εφές είχε κλείσει το ημίχρονο με 10/20 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 0/2 βολές, 9-8 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 6 λάθη. Ο Λάρκιν ήταν άποντος με 0/4 εντός παιδιάς (0/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα) ενώ από τον Παναθηναϊκό ήταν διψήφιοι οι Γκριγκόνις (15π., 1/2δίπ., 4/4τρ., 1/1β.) και Ναν (10π., 4/7δίπ., 0/2τρ., 2/2β.) ενώ ο Σλούκας είχε 7 πόντους και 7 ασίστ!

Αν και επιθετικά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση, δεν τα πήγε το ίδιο καλά στην άμυνα δίνοντας πολλά ελεύθερα σουτ στην Εφές, τα οποία και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Αποτέλεσμα; Η τουρκική ομάδα να πραγματοποιήσει 8-0 σερί στο 25′ και να μετατρέψει το 59-53 σε 59-51. Ο Γκριγκόνις συνέχισε να σκοράρει έξω από τα 6.75 μέτρα ωστόσο δεν ήταν και αρκετό για να κρατήσει την διψήφια διαφορά για την ομάδα του. Ο Τίμπορ Πλάις είχε τις απαντήσεις στον Λιθουανό έξω από τα 6.75 μέτρα φέρνοντας το σκορ στους 7 πόντους (64-57) δύο επτά πριν από το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (68-57).

Στην 4η περίοδο η διαφορά έφτασε εκ νέου στο +14 (74-60 στο 33′) αλλά η Εφές κατάφερε να βρει λύσεις με τα μακρινά σουτ. Ο Μπομπουά πήρε τη σκυτάλη και έφερε την ομάδα του σε απόσταση δύο κατοχών (76-70) έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 10-2. Οι «πράσινοι» έχαναν πολλές ευκαιρίες να «καθαρίσουν» το ματς και ο Μπομπουά με δικό του τρίποντο έφερε το ματς στους τρεις πόντους (76-73) βάζοντας πίεση στους γηπεδούχους. Ο Γκραντ με dagger στο 1:12 έδωσε εκ νέου στον Παναθηναϊκό μαξιλαράκι ασφαλείας (79-73) ενώ ακολούθησε άστοχο του Πλάις. Ο Σλούκας με 2/2 βολές στα 45” έγραψε το 81-74 με το οποίο σφράγισε την πράσινη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 51-35, 68-57, 83-76

Πηγή: gazzetta